Kaytea – spojení tradice a inovace v každém produktu
Pokud milujete čaj a záleží vám na kvalitě, pojďte s námi poznat značku Kaytea. Spojuje v sobě totiž tradici s inovativními postupy, ze kterých my, zákazníci, těžíme jen samé benefity.
V tomto článku si prozradíme, na jakých principech si značka zakládá, kdo za ní stojí, jaké suroviny jsou použity. Objevte s námi jedinečné produkty, které jsou víc než jen čaj.
Vyměňte běžné nápoje plné cukru a sladidel za osvěžení, které povzbudí tělo i ducha.
Obsah článku
TROCHU ČAJOVÉ HISTORIE
O objevení čaje se můžeme dočíst v různých historkách – v Číně je čaj zmíněn již kolem roku 2700 př.n.l. Tehdejší vládnoucí císař prý objevil čaj náhodou – při vaření vody mu do ní spadlo pár lístků z neznámého keře nad ní. Výsledný nápoj prý nádherně voněl a skvěle chutnal. Dle jiné legendy zase buddhistický mnich měl 7 let meditoval, ale v 5. roce už bylo těžké udržet se vzhůru, proto si utrhl pár lístků z keře, které žvýkal a které mu dodaly chybějící energii. Ať tak či tak, spojení čaje a východních kultur je nanejvýš jasné. Ještě silnější pouto k pití čaje než v Číně mají v Japonsku. [1]
Do Evropy se čaj dostal pravděpodobně díky Marco Polovi ve 13. století. S čajem se pak začalo obchodovat v 17. století díky holandské Východoindické společnosti. Největší popularity se čaj dočkal v Anglii – všichni určitě známe anglickou tradici pití čaje o páté. Kdy se čaj začal pít u nás, je dodnes tak trochu tajemství. Můžeme najít určité zmínky v literárních dílech, známe konvičky a šálky na čaj, ale přesné údaje neznáme. Určité prameny, které však nejsou ověřené, uvádějí jméno kupce Jana Aloise Svatojánského. Ten na konci 18. století prodával čínský čaj v Praze. [1]
KEVIN TANG – ZAKLADATEL KAYTEA
„I wanted to create something that stands for real flavor, quality and responsibility.“ [2] – Chtěl jsem vytvořit něco, co představuje skutečnou chuť, kvalitu a odpovědnost.[2]
Kevin pochází z Číny a jak jsme již v úvodu nastínili, čaj je s touto kulturou spjat již tisíce let.
Kevin velmi rád cestuje a na svých cestách objevuje, jaké všechny čaje a nápoje z nich si můžeme dopřát. Díky svému životu v Číně a Kanadě čerpal inspiraci jak z tradiční čajové kultury, tak i z moderních inovativních trendů.
Již spoustu let teď ale žije v Británii, kde prim na trhu má značka Lipton – značka, kterou v 19. století založil Angličan Sir Thomas Lipton. Zakoupil pozemky na ostrově Cejlon s čajovými plantážemi [3], což mu umožnilo prodávat své produkty levněji než konkurence, a tato značka si získala velmi rychle na popularitě. A i to ho ovlivnilo v tom, aby hledal jiné cesty a vyvíjel produkty v jiné kvalitě, než je běžně na trhu k dostání.
Kevin založil značku Kaytea v roce 2020 – v době, kdy v Evropě propukla pandemie covidu. Na jednu stranu v těžké době pro spoustu značek a podnikatelů, na druhé straně mnoho lidí začalo přemýšlet o svých stravovacích návycích, a i sám Kevin měl mnohem více času rozvinout strategii své značky. [4]
Kevinovo odhodlání vyrábět cenově dostupné organické nápoje ho žene každý den vpřed. Velkou podporou jsou proto recenze spokojených zákazníků, kdy Kevin uvádí, že mají dokonce pozitivní zpětné vazby od módní ikony nebo mladé královské rodiny. [4]
Doporučujeme si prohlédnout jak oficiální stránky Kaytea, tak profily na Facebooku či Instagramu, kde najdete spoustu zajímavých informací, různých tipů a moc pěkných fotek či videí ke všem produktům.
CO JE NA KAYTEA TAK ZAJÍMAVÉHO?
V dnešní době, pokud se chceme osvěžit něčím jiným než vodou, jsme často „nuceni“ vypít něco, co obsahuje spoustu zbytečných kalorií, cukru a často ještě i umělých sladidel nebo barviv. Uvedených věcí se ale u Kaytea nemusíte bát! Naopak, pití čaje, ledového čaje, matcha čaje nebo ledového čaje s elektrolyty je pro vás prospěšné, pojďme si říci dva hlavní důvody:
- Hydratace a doplnění minerálů: především v horkých dnech je pitný režim extrémně důležitý. Samozřejmě bychom měli pít hodně vody, ale v horkém počasí nebo při sportu spolu s potem odchází z našeho těla i spousta minerálů a ty pouze vodou nedoplníme. Proto jsou perfektním pomocníkem elektrolyty = sodík, draslík, hořčík, které okamžitě pomohou udržet správnou rovnováhu tekutin v těle. Nezbytné jsou elektrolyty i pro správné fungování svalů a nervového systému. Pokud je tedy doplníte, pomůže vám to udržet energii a posílit výkonnost během dne.
- Neutralizace volných radikálů pomocí antioxidantů: za jejich neutralizaci vděčíme antioxidantům, které obsahují především zelené čaje a matcha čaj. Volné radikály jsou atomy nebo skupiny atomů, které obsahují jeden elektron navíc – to je činí velmi nestabilními a agresivními. V našem organismu pak vytrhávají elektrony z jiných atomů nebo molekul, čímž poškozují buňky našeho organismu. Vznik volných radikálů zvyšuje znečištěné životní prostředí, cigaretový kouř, ale i drogy a alkohol, také pesticidy. Proto poté potřebujeme antioxidanty, které „věnují“ jeden svůj elektron volným radikálům – tím dojde k jejich „zneškodnění“, aniž by jim chybějící elektron chyběl. Mezi hlavní antioxidanty patří vitamin C, vitamin E, beta karoten a selen. [5]
Kaytea ve svých produktech spojuje nutriční vyváženost, fair trade principy a udržitelnost s výtečnou chutí, která je opravdu dokonalá, ať už sáhnete po jakékoliv příchuti.
Kvalita surovin je na prvním místě – vzhledem ke komplexnosti chuti není možné, aby všechny ingredience byly v bio kvalitě, přesto ale suroviny pocházejí z eticky řízených farem a čajových plantáží. Výběr surovin podléhá přísné kontrole a podrobnému testování kvality a chutí.
OCHUTNEJTE JE VŠECHNY!
Už jste dostali chuť? 😊 Pojďte se teď podívat, jaké všechny osvěžující produkty můžete od Kaytea vyzkoušet.
1. Ledové čaje
Ledové čaje neboli Cold Brew Ice Tea jsou nepostradatelným parťákem pro dokonalé osvěžení. Obsahují přírodní ingredience a jsou bez umělých přísad.
Připravují se studeným způsobem – čajové lístky se namočí do studené vody nebo do vody o pokojové teplotě na delší dobu, obvykle na 6–12 hodin. Tento proces louhování neboli extrakce způsobí, že výsledný nápoj má jemnější, hladší a méně hořkou chuť než tradičně připravené čaje.
Na trhu najdete spoustu produktů, které jsou připravené pouze z průmyslově zpracovaných prášků. Důvod použití těchto prášků je jednoduchý – namísto kvality zde je upřednostněna kvantita a s tím ruku v ruce jdoucí rychlý zisk. Takovéto prášky jsou navíc ochuzené o přirozené vlastnosti čaje (jako již např. zmíněné antioxidanty) – pokud tedy takovéto nápoje pijete, ochuzujete se o benefity, které čaje mají.
Cold brew čaje mohou být vyrobeny z různých druhů čajů – černého, zeleného, ale i bylinných čajů či čajů ovocných.
Navíc velkým benefitem je to, že takto připravené čaje obvykle obsahují méně kofeinu než jejich horké varianty. Můžete si je potom dopřát např. v těhotenství, kdy je dobré sledovat obsah kofeinu, aby jeho příjem nebyl příliš vysoký.
Jestli můžeme něco doporučit, sáhněte po cold brew obzvlášť v létě – nasypte do sklenice led, zalejte a pak už jen vychutnávejte ledové osvěžení.
A jaké příchutě najdete v naší nabídce? Jen ty nejzajímavější, žádnou nudu jako citron, pomeranč nebo broskev nečekejte! 😊
- Ledový zelený čaj s příchutí jasmínu a grapefruitu – kombinace osvěžujícího grapefruitu s jemnými bylinnými a květinovými tóny jasmínu vás nabijí energií na celý den. Právě díky procesu dlouhého louhování je v tomto nápoji rovnoměrně rozložen kofein, proto ho můžete popíjet po celý den. Obsah kofeinu je střední – po vypití můžete tedy očekávat lehké povzbuzení.
- Ledový zelený čaj s příchutí bílé broskve – i zde kombinace bio zeleného čaje s lehce trávovými a bylinnými tóny doplněné o sladkou a šťavnatou chuť bílých broskví přináší příjemnou svěžest a ovocnou sladkost. Tento nápoj vám opět přinese lehké povzbuzení díky střednímu obsahu kofeinu, který se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji.
- Ledový černý čaj s příchutí citronové kůry – bio infuze černého čaje a osvěžujících citronů z italského pobřeží Amalfi vás naprosto ohromí. Po vypití můžete cítit výraznější povzbuzení, protože černý čaj přirozeně obsahuje vyšší obsah kofeinu než např. čaj zelený či bílý.
- Ledový bílý čaj s příchutí manga a yuzu – bílý čaj disponuje jemnou chutí a lehkým osvěžením, proto si ho můžete dopřát v kteroukoliv denní dobu. Obsahuje méně kofeinu než čaj černý a zelený, jeho stimulační účinek na náš organismus je tedy velmi jemný. Bílý čaj je doplněn o sladké mango a citrusové yuzu, které se postarají o jedinečnou výslednou chuť.
- Ledový ibiškový čaj s příchutí ananasu a mučenky – na rozdíl od výše uvedených druhů tento čaj neobsahuje kofein – hodí se tedy i pro děti, těhotné, kojící nebo starší lidi. Bio ibiškový čaj má jemně kyselkavou chuť a nádhernou, sytou červenou barvu – děti tedy určitě zaujme. 😊 Tím, že neobsahuje kofein, ho můžete pít dle libosti klidně po celý den. Ananas a mučenka, tropické ovoce, dodávají čaji zase příjemnou sladkost.
2. Hydro infuze
Pod tímto, na první pohled možná trochu nejasným názvem, si nepředstavujte nic jiného než přírodní čajové sáčky s elektrolyty. 😊
Neobsahují žádné kalorie, jsou tedy vhodné naprosto pro kohokoliv – ať už si zakládáte na zdravém životním stylu, chcete připravit skvělé pití pro celou rodinu nebo jsou skvělým dárkem např. pro prarodiče – ty je totiž často těžké „přemluvit“ k inovovaným produktům, které by podpořily jejich zdraví. V tomto případě jim věnujete čaj, takže ani nemrknou, a přesto jim spolu s ním věnujete i něco, co je prospěšné pro jejich zdraví.
Proč pít elektrolyty, jsme si již uvedli výše – ve zkratce znovu dodáváme, že elektrolyty (= minerály jako sodík, hořčík, draslík) jsou nezbytné pro udržení rovnováhy tekutin v našem těle, jejich pitím podporujeme správnou funkci svalů a nervů. Zároveň naše tělo zvládnout hydratovat tak, jak nic jiného. Tělo povzbudí, dodají našemu organismu energii a vitalitu.
Připravit si je můžete jak louhováním v teplé vodě, tak i za studena.
Za povšimnutí u těchto produktů stojí určitě i prémiové balení sáčků – tzv. tea temple. Jedná se o tříhranné čajové sáčky, které jsou vyrobené z průhledného materiálu. Výhodou tohoto balení je, že poskytuje čajovým lístkům dostatečný prostor pro louhování. Tím je dosaženo plnější a bohatší chuti. Navíc použitý materiál (kukuřičný škrob či papír) je biologicky rozložitelný, v kompostovacích podmínkách se rozloží během 12 týdnů, zatímco běžné sáčky často obsahují mikroplasty (proč se vyhýbat mikroplastům si můžete přečíst např. zde).
Objevujte postupně všechny příchutě:
- Broskev a zelený čaj
- Ananas a ibišek
- Citron a maté
- Limetka a máta
3. Perlivé nápoje
Pro zvláštní příležitosti přichází Kaytea s luxusním perlivým nápojem, který v sobě spojuje nádech růžového vína a osvěžující čistotu – to vše ale naprosto bez obsahu alkoholu.
Okouzlí vás spojení růžové guavy a růže.
Guave nebo také guava či česky kvajáva je ovoce stromu kvajávy hurškové. Tento strom pochází z Jižní Ameriky, kde je toto ovoce velmi populární. Ovoce je bohaté na vitamin C (zhruba 5x více než citron nebo pomeranč), obsahuje také vitamin A a vápník.[6]
Využijte ho pro všechny slavnostní chvíle – ideální např. na nadcházející období Vánoc a Silvestra pro všechny, kteří nemohou anebo nechtějí pít alkoholické nápoje.
Dle nařízení EU nelze z blogu odkazovat na webové stránky s propagovaným produktem. Produkty ale pochopitelně najdete na našem webu Pravé Bio.
Použité zdroje
[2] Meet Kevin Tang, founder of Kaytea Drinks
[3] Značka Lipton
[4] Behind The Biz Interview With Kevin Tang, Founder of KAYTEA
[5] Volné radikály a antioxidanty: Co je třeba vědět
[6] Kvajáva
Andrea
K přírodní kosmetice ji zavedl celoživotní boj s atopickým ekzémem, kdy léčba kortikoidy a běžná kosmetika, ať už z drogerie, či lékárny, nezabíraly. Proto se rozhodla, že si musí najít vlastní cestu, která bude možná náročnější, ale za to trvalá a udržitelná.
Objevila e-shop www.pravebio.cz, od majitelky Jany Čevelové dostala mnoho rad a tipů na produkty, které by jí mohly pomoci. K jejímu překvapení se ale jednalo v první řadě o doplňky stravy a až potom následovala kosmetika. Postupně si začala načítat vše o nontoxic způsobu života a postupnými kroky principy ekologické domácnosti začala implementovat i do jejího domova. Ve volném čase s přítelem objevuje krásy naší země, z jejich cest si vedou turistický deník.
Ráda tráví čas s partnerem, rodinou a přáteli. Jejím velkým koníčkem je i scrapbooking, miluje tvoření přání a gratulací. Tvořit něco ručně je úplným protipólem k práci na počítači, velmi to uklidňuje.